Søk:
Søk
 
 
print

Norsk Oljemuseums fotosamling

Oljemuseet har en fotosamling som består av både analoge og digitale fotografier. De analoge fotografiene skal etter hvert digitaliseres.

Norsk Oljemuseums fotoarkiv er blitt til bl.a. ved egen fotografering og innsamling samt ved bilder gitt av både privatpersoner og firmaer med tilknytning til oljebransjen. Bildearkivet bestreber seg på å kunne gi et tverrsnitt av bildemateriale som omhandler norsk oljehistorie. Arkivet er i stadig utvikling og museet har som målsetning å gjøre arkivet fulldigitalt og tilgjengelig på nett innen "rimelig" tid. Av hensyn til personvern og rettighetsproblematikk vil arkivet ikke kunne bli tilgjengelig i sin helhet, og all den tid arkivet består av bilder tatt av et utall fotografer, presenteres bildene stort sett etter emneord og ikke som samlinger knyttet opp mot bestemte fotografnavn.


Fotografier fra Norsk Oljemuseum i DigitaltMuseum
DigitaltMuseum ble lansert 19. mai 2009. Målet med DigitaltMuseum er å tilgjengeliggjøre museenes samlinger til alle interesserte, og er åpent for alle.
Søk etter fotografier

Kulturminne Frigg
Se foto her: Søk etter foto- ved å klikke på bilder under "materialtyper".

Kulturminne Ekofisk
Se foto her: Søk etter foto- la bare foto være markert under "medietyper."

Kulturminne Statfjord
Oljemuseet samler for tiden inn foto knyttet til Statfjordfeltet, i forbindelse med dokumentasjonsprosjektet kulturminne Statfjord. Fotoansvarlig Jan A. Tjemsland tar i mot henvendelser på tlf. 51 93 93 18 eller e-post: jan@norskolje.museum.no

Dykkerfoto
Norsk Oljemuseum har gjennom flere år samlet inn og registrert materiale som har med nordsjødykkernes historie å gjøre.
Les mer om samlingen: Dykkerfoto


Nettlenker


Fotonettverk Rogaland
Fotonettverk Rogaland er et samarbeidsprosjekt mellom alle større museer og alle arkivinstitusjoner i Rogaland fylke; de fem regionmuseene, de fire arkivinstitusjonene, de tre større spesialmuseene i fylket og Misjonsarkivet, Misjonshøgskolen i Stavanger.

EKOf_829_0370
Fra Ekofiskområdet. Foto:NOM/Husmo-foto
24.03.2009 14:03:54
Gunleiv Hadland